Mõned suured kivid Tallinnast kiviviske kaugusel
Meie pere kogemus lastega (hetkel 12 ja 13) looduses liikumisest ütleb, et liikumisel peab olema alati siht. Lausega: “Läheme õue kõndima”, igat last välja ei meelita. Meelitada saab marjadega, torniga, laudteega, aga ka kiviga. Allpool mõned Harjumaa suured kivid, kus oleme ise juures käinud. Kogu täieneb pidevalt.
- Männiku hiidrahn
Kuna see on meie kodule kõige lähem suur kivi, siis käime seal kindlasti mitu korda aastas.
Männiku hiidrahn on hiidrahn Tallinnas Männikul Raku järve läänepoolsaarel. Kivi mõõtmed on 11,9×9,5×5,7 meetrit, ümbermõõt 34,4 meetrit.
Vahel saab sinna kuiva jalaga, siis läheb jälle nii, nagu meil läks viimasel korral. Kui parajasti märg ei ole, saab üles ka. Märg kivi on lihtsalt ronimiseks liiga libe.
2. Muuga Kabelikivi
Selle mõnusa kivi avastasime siis, kui käisime sügisel Tädu matkarajal. Kuna päev jäi lühikeseks, vaatasime sealkandis veel ringi. Kabelikivi on rändrahn Viimsi vallas Muugal. Suuruselt Ehalkivi järel teine hiidrahn Eestis. Kabelikivi on 18,7 m pikkune, 15 m laiune ja kuni 7 m kõrgune hiidrahn. Peale saavad ja minusugused vanainimesed jalutada.
Linnukese Google mapsi saab SIIT.
3. Majakivi
Majakivi on Eesti suuruselt kolmas rändrahn ruumala järgi. Rahn asub Juminda poolsaarel Kuusalu vallas Harju maakonnas Hara külas. Ümbermõõt 40,9 m, kõrgus 7 m. Wikipedia
Mina olen seal kivi juures käinud kahel korral. Praeguseks on laudtee ja trepp renoveeritud.
Linnukese Google kaardile saab SIIT.
4. Tammispea hiidrahnud
See oli kah tõeliselt hea leid ehk vähemalt mina ei teadnud, et Eestis ka midagi nii kõrget olemas on.
Tammispea kivi on rändrahn Kuusalu vallas Tammispea külas. Rabakivist rändrahn on lagunenud mitmeks osaks. Suurima rahnu pikkus on 11 m, laius 5,4 m ning kõrgus 7,7 m. Kivi ümbermõõt on 27,7 m. Tegemist on Mandri-Eesti kõrgeima rändrahnuga.
5. Viinistu Mustkivi rändrahn
Titekivi viinistu külas. Rannarahva seletuse järgi toodi lapsed titekivide tagant. Ümbermõõt 26,7 m ja kõrgus 4 meetrit. Ronimiseks jõukohane kõigile.
Asub Jägala jõe ääres. Kui nimel klõpsata, tekib täpp ka Google kaardile. Ümbermõõdult Harjumaa topis kolmas. Rahnu üks külg on astmeline ja meenutab laululava. Rahvapärimuse järgi seal laulmas käidigi ja kivi alumisele astmele mahtus laulma mitte ühe vaid suisa kahe küla koor.
Eks minge kaege ise. Hüdroelektrijaama sillalt viib sinna ilusti tee. Hetkel küll metsamasinate poolt natuke rikutud. Otsa on kerge ronida.
7. Pahkla Suurkivi ehk Eestimaa kivide kuningas
Kes siis seal käinud ei oleks? Aga mina sattusin sinna esimest korda alles sel kevadel. Asub ta Rapla maakonnas, Kohila vallas, täpse punkti Google kaardil saab kivi nimele klikates. Hiidrahnude pingereas alles 42. kohal. Ümbermõõt 29,5 m (pikkus 10,0 m, laius 8,0 m ja kõrgus maapinnalt 4,8 m), otsa saab mööda redelit ronides. Kõrval ka laud ja pingid pikniku pidamiseks.
Lähedal on veel suuri kive, näiteks Mari nutukivi ja Mägrakivi.
Asub Haapse küla lähedal asfalttee ja ranna vahel. Väga lihtne leida. Suuruselt esimese 20 sees, kõrgus 7 meetrit, ümbermõõt 27 meetrit.
Ilus kivi, aga hiidrahnude topis ei ole, seega ka mööda redelit üles ei saa. Kõrgus 4 meetrit ja ümbermõõt 22. Meid tõi siia geopeitus ja see on väärt leid, seega jagan ka teiega. Google ei tunne, seega asukoht jagatud Regio kaardi pealt.
Väike nipp
Mina panen kõik huvitavad punktid, kuhu ma minna tahan, Google kaardile. Nupp Salvesta. Sinna saab lisada ka märkuse, miks see punkt huvitav on. Siis on kuhugi piirkonda sattudes kaardil juba kohad, mida ma tahan külastada, olemas. Salvestatud on nii Eesti kui ka välismaa huvipunkte.
Kommenteeri