Orienteerumine ehk lähme õue liikuma

lapsed orienteeruvad

Olid ajad, kui meie pere käis kogu koosseisus metsas orienteerumas. Kuna elame Tallinnas, siis oli meil valida Tallinna teisipäevaku ja neljapäevaku vahel. Vahel sattusime ka Hiiumaa neljapäevakutele. Lastele meeldib selline mõtestatud liikumine väga.

Mis on orienteerumine?

Orienteerumine on spordiala, kus võistleja kaardi ja kompassi abil läbib võimalikult kiiresti maastikule paigutatud kontrollpunktid. On olemas valikorienteerumine, kus punktivõtmise järjekorra valid orienteeruja ise või suundorienteerumine, kus on punktide võtmise järjekord ette antud. Tänapäeval on punktide märkimine automaatne. Eestis on kasutusel SPORTident märkesüsteem. Seda ei pea omal olema, selle saab laenutada kohapealt.

Parim paik orienteerumisega tutvust teha on orienteerumispäevak. Üle Eesti toimuvad orienteerumispäevakud on tavaliselt mingil kindla nädalapäeva õhtul linnas või linna lähistel toimuvad orienteerumisüritused. Valida saab väga erineva pikkuse ja raskusastmega radade vahel ja lapsed saavad alustada üldse nööriga tähistatud rajal (kaart ja SI-pulk antakse ikka ka) ning liikude edasi tugirajale, kus punktid on pandud nööri lähedale. Igasugu tillu, nööri- ja lasterajad on üldjuhul tasuta või mingi vanuseni soodsamad. Päevakutel osalemiseks eelregistreerima ei pea, piisab lihtsalt kohale minekust.

Kust leida endale sobiv päevak?

Praeguseks on päevakuid juba palju rohkem ja isegi aasta läbi. Kõige parem leht tutvumiseks on https://paevakud.ee/orienteerumispaevakute-kalender/

Kuidas alustada?

EOL-kalenderplaanis olevail võistlustel ja päevakuil kasutatakse registreerimisel ja tulemuste arvestamisel EOL koodi. EOL kood on unikaalne number igale Eesti orienteerujale. EOLi koodi saad tasuta kas täites siin vastava vormi või küsides suuremate päevakute korraldajatelt.

Kaart ja kaardi mõõtkava saab tundma õppida näiteks SIIN
Natuke suuremad lapsed saavad päris mitmes linnas käia orienteerumistrennides: https://orienteerumine.ee/treenerid-treeningruhmad/

Hakkas meeldima?

Aasta ringselt ja ööpäev läbi on üle Eesti avatud ka mitmed PÜSIRAJAD. 

Kohtume metsas!

lapsed orienteeruvad
Pildil orienteerujad 3 ja 5.

You Might Also Like

Kommenteeri

etEstonian