Mõned suured kivid Tallinnast kiviviske kaugusel

laulumäekivi harjumaal

Meie pere kogemus lastega (hetkel 12 ja 13) looduses liikumisest ütleb, et liikumisel peab olema alati siht. Lausega: “Läheme õue kõndima”, igat last välja ei meelita. Meelitada saab marjadega, torniga, laudteega, aga ka kiviga. Allpool mõned Harjumaa suured kivid, kus oleme ise juures käinud. Kogu täieneb pidevalt.

  1. Männiku hiidrahn

Kuna see on meie kodule kõige lähem suur kivi, siis käime seal kindlasti mitu korda aastas.
Männiku hiidrahn on hiidrahn Tallinnas Männikul Raku järve läänepoolsaarel. Kivi mõõtmed on 11,9×9,5×5,7 meetrit, ümbermõõt 34,4 meetrit.

Asukoha leiad SIIT

Vahel saab sinna kuiva jalaga, siis läheb jälle nii, nagu meil läks viimasel korral. Kui parajasti märg ei ole, saab üles ka. Märg kivi on lihtsalt ronimiseks liiga libe.

2. Muuga Kabelikivi

Selle mõnusa kivi avastasime siis, kui käisime sügisel Tädu matkarajal. Kuna päev jäi lühikeseks, vaatasime sealkandis veel ringi. Kabelikivi on rändrahn Viimsi vallas Muugal. Suuruselt Ehalkivi järel teine hiidrahn Eestis. Kabelikivi on 18,7 m pikkune, 15 m laiune ja kuni 7 m kõrgune hiidrahn. Peale saavad ja minusugused vanainimesed jalutada.

Kabelikivi

Linnukese Google mapsi saab SIIT.

3. Majakivi

Majakivi on Eesti suuruselt kolmas rändrahn ruumala järgi. Rahn asub Juminda poolsaarel Kuusalu vallas Harju maakonnas Hara külas. Ümbermõõt 40,9 m, kõrgus 7 m. Wikipedia

Mina olen seal kivi juures käinud kahel korral. Praeguseks on laudtee ja trepp renoveeritud.

Linnukese Google kaardile saab SIIT.

4. Tammispea hiidrahnud

See oli kah tõeliselt hea leid ehk vähemalt mina ei teadnud, et Eestis ka midagi nii kõrget olemas on.

Tammispea kivi on rändrahn Kuusalu vallas Tammispea külas. Rabakivist rändrahn on lagunenud mitmeks osaks. Suurima rahnu pikkus on 11 m, laius 5,4 m ning kõrgus 7,7 m. Kivi ümbermõõt on 27,7 m. Tegemist on Mandri-Eesti kõrgeima rändrahnuga.

5. Viinistu Mustkivi rändrahn

Titekivi viinistu külas. Rannarahva seletuse järgi toodi lapsed titekivide tagant. Ümbermõõt 26,7 m ja kõrgus 4 meetrit. Ronimiseks jõukohane kõigile.

6. Laulumäe kivi

Asub Jägala jõe ääres. Kui nimel klõpsata, tekib täpp ka Google kaardile. Ümbermõõdult Harjumaa topis kolmas. Rahnu üks külg on astmeline ja meenutab laululava. Rahvapärimuse järgi seal laulmas käidigi ja kivi alumisele astmele mahtus laulma mitte ühe vaid suisa kahe küla koor.

Eks minge kaege ise. Hüdroelektrijaama sillalt viib sinna ilusti tee. Hetkel küll metsamasinate poolt natuke rikutud. Otsa on kerge ronida.

7. Pahkla Suurkivi ehk Eestimaa kivide kuningas

Kes siis seal käinud ei oleks? Aga mina sattusin sinna esimest korda alles sel kevadel. Asub ta Rapla maakonnas, Kohila vallas, täpse punkti Google kaardil saab kivi nimele klikates. Hiidrahnude pingereas alles 42. kohal. Ümbermõõt 29,5 m (pikkus 10,0 m, laius 8,0 m ja kõrgus maa­pinnalt 4,8 m), otsa saab mööda redelit ronides. Kõrval ka laud ja pingid pikniku pidamiseks.

Lähedal on veel suuri kive, näiteks Mari nutukivi ja Mägrakivi.

Mari nutukivi ehk vaeslapse leinakivi.
Mägrakivi ehk Määrakivi, 3,7 meetrit kõrge ja ümbermõõt 20,4 meetrit.

8. Augu Suurkivi

Asub Haapse küla lähedal asfalttee ja ranna vahel. Väga lihtne leida. Suuruselt esimese 20 sees, kõrgus 7 meetrit, ümbermõõt 27 meetrit.

augu suurkivi

9. Põllkivi rändrahn

Ilus kivi, aga hiidrahnude topis ei ole, seega ka mööda redelit üles ei saa. Kõrgus 4 meetrit ja ümbermõõt 22. Meid tõi siia geopeitus ja see on väärt leid, seega jagan ka teiega. Google ei tunne, seega asukoht jagatud Regio kaardi pealt.

põllküla rändrahn

Väike nipp

Mina panen kõik huvitavad punktid, kuhu ma minna tahan, Google kaardile. Nupp Salvesta. Sinna saab lisada ka märkuse, miks see punkt huvitav on. Siis on kuhugi piirkonda sattudes kaardil juba kohad, mida ma tahan külastada, olemas. Salvestatud on nii Eesti kui ka välismaa huvipunkte.

You Might Also Like

Kommenteeri

etEstonian